Zabudowy szklane

Balustrada ze szkła na tarasie – czy to faktycznie dobre rozwiązanie? 

Każdy domownik w okresie letnim spędza wiele czasu na tarasie czy balkonie. Dla niektórych osób niemalże rytuałem jest wypicie kawy na świeżym powietrzu w piękny, upalny poranek bądź zjedzenie tam wspólnego posiłku. Sam wystrój tego miejsca powinien być więc dobrze zaaranżowany po to, by każdy mógł poczuć się w nim komfortowo i swobodnie.

Ostatnimi czasy szkło jest materiałem przewodnim we współczesnym budownictwie i architekturze. Łącząc oba wątki można dojść do tematu szklanych balustrad, montowanych na tarasach. Czy to dobre i przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie? Na to pytanie postaramy się treściwie odpowiedzieć poniżej. Zapraszamy!

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wiele osób martwi się o wytrzymałość balustrad wykonanych ze szklanej tafli. W końcu, szkło kojarzone jest przez niektórych wyłącznie ze zbijającymi się szklankami, które niekoniecznie odznaczają się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Technik wykonywania i wzmacniania tego materiału jest natomiast sporo. Warto zwrócić uwagę chociażby na szyby w samochodach, które nawet w przypadku zbicia, rozchodzą się na małe i nieszkodliwe kawałki. W przypadku balustrad sytuacja jest podobna, choć szkło cechuje się znacznie większą grubością, aniżeli tafla szyby samochodowej.

Szkło na balustradę poddawane jest zazwyczaj technikom hartowania i laminowania. Nie ma więc mowy o łatwości uszkodzenia tak grubej i dodatkowo wzmacnianej tafli, pochodzącej od sprawdzonego producenta. Dlatego też, zdecydowanie nie ma powodu do obaw w kwestii szklanych balustrad, a sam wyrób bez najmniejszego problemu jest w stanie wytrzymać napór ze strony dziecka czy zwierzęcia.

 

Szklana balustrada przejawem braku prywatności? – niekoniecznie

Wielu inwestorów nie decyduje się na szklane balustrady, a to głównie ze względu na ich całkowitą przepuszczalność. Wolą więc oni zainwestować w inny rodzaj, dzięki któremu na tarasie uzyskają efekt całkowitej prywatności. Jak się jednak okazuje, wielu producentów wyrobów szklanych posiada w swojej ofercie tafle o przeróżnych odcieniach i kolorach. Najprostszym tego przykładem może być balustrada szklana mleczna, która zapewnia całkowitą prywatność osób znajdujących się na tarasie, przy jednoczesnym braku ograniczenia przepuszczalności świetlnej. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju barierki, uda się nie zaciemnić zbyt mocno pomieszczenia, a tym samym zachować na tarasie niezastąpiony klimat.

Różnorodność rodzajów dopasowana do stylu każdego budynku

Balustrada szklana może przybierać naprawdę wiele form, spośród których każdy inwestor będzie w stanie wybrać najbardziej odpowiednią dla swojego budynku. Tego typu asortyment może być wyposażony w metalowe barierki bądź po prostu bazować na samych taflach. To do właściciela posiadłości należy decyzja odnośnie końcowego wyglądu tarasu. Warto korzystać z usług firm wykonujących szklane balustrady na wymiar. Tylko w takim przypadku zyskamy pewność, że mamy do czynienia z najwyższej klasy materiałami, a montaż zostanie przeprowadzony w pełni profesjonalnie.

Zabudowy szklane najczęściej wykorzystywane są w biurach, galeriach, gabinetach lekarskich, salonach kosmetycznych oraz w innych budynkach użyteczności publicznej. Znajdują również swoje zastosowanie w budynkach prywatnych, najczęściej w formie zabudowy wiatrołapu oraz oddzielenia pomieszczeń. Przepuszczanie światła, wygłuszenie pomieszczenia i nadanie mu nowoczesnego wyglądu to na pewno zalety ścianek szklanych. Zabudowy szklane występują w kilku wariantach, jako ściany szklane lub z drzwiami otwieranymi wahadłowo, przymykowo w ościeżnicy, bądź przesuwnie. Bazujemy głównie na profilach aluminiowych, nie wykonujemy konstrukcji spawanych, kolory w jakich występują poszczególne elementy to czarna anoda i srebrna anoda, w przypadku wyboru innego koloru elementy malujemy proszkowo na dowolnie wybrany kolor z palety RAL. Szkło jakie wykorzystujemy do tego typu zabudów to szkło hartowane o grubości 8, 10 lub 12 mm. Kolor szkła to float bezbarwny, float optiwhite (odbarwiony), float kolorowy antisol brąz/grafit/ciemny grafit/zieleń, lub satyna decormat brąz/grafit/ciemny grafit. Wykonujemy również zabudowy w stylu loftowym, ze szprosami.